Čerpadla proudová

Proudová čerpadla (water Jet Pumps) jsou zařízení poměrně jednoduchého avšak zajímavého principu. Čerpadla proudová nejsou čerpadla v pravém slova smyslu. Většina lidí si pod pojmem čerpadlo představí, nějaké zařízení, které se hýbe, něco se v něm otáčí, vrčí apod. U proudového čerpadla tomu tak není. V podstatě v něm nedochází k žádnému mechanickému pohybu. Jsou spolehlivá a levná na zhotovení. Ke svému fungování ale potřebují nějaké tlakové médium jako třeba vodu nebo páru.

Proudové čerpadlo pracuje podobně jako čerpadlo ponorné, ale aby fungovalo, potřebuje být napájené například vodou z odstředivého čerpadla, které je instalováno nahoře.

Použití

Proudová čerpadla se používají na místech, kde je potřeba vysoká spolehlivost, ve velkých hloubkách, v malých těsných místech apod.. Proudová čerpadla můžete použít až do hloubek kolem 50ti metrů. Čerpadla se používají i napouštění nádrží,rybníků nebo jejich vypouštení. Zkrátka pro velké objemy vody.

Proudové čerpadlo standartně naleznete v obchodech pod výrazy elektrické proudové čerpadlo nebo kalové čerpadlo.

Druhy

Injektory

Využívají proudu vody nebo páry k pohybu kapaliny, která má být dopravována

Ejektory

Ejektor je poháněn proudem vod, plynu nebo párou.. Je to odsávací tryskové čerpací zařízení.

Vodní trkače

Vodní trkač používá pohybovou energii stříkající vody. Proud kapaliny je v intervalech zavírán trkacím ventilem. Rázy, lteré zde vzniknou, slouží k čerpání tekutiny.

 

 

 

 

 

Spolupráce
Chcete se podílet na vývoji webu? Chcete zde uveřejnit svůj článek? Pošlete nám ho.