Proč domácí vodárnu?

Čtvrtek, Srp 9, 2012

Domácí vodárny jsou přístroje, které dopravují vodu například ze studně do domu.  Může to být klasická studna na zahradě, nebo ale i  nádrž nebo říčka. Může to být dokonce i vrt. Voda, která je načerpána se dopravuje tam kám je potřeba hadicí nebo potrubím.
Domácí vodárny jsou zařízení vhodná pro použití v oblastech, kde buď není dostupná dodávka z běžného veřejného vodovodu , nebo všude tam, kde se to finančně vyplatí. Například čerpat vodu na zalévání zahrádky nebo na umývání z veřejné sítě, když máme k dispozici nějaký zdroj vody, je velký nesmysl. Pitná voda z vodovodu není na zavlažování potřeba a ve finále díky domácí vodárně ušetříte zajímavé částky.

Druhy domácích vodáren

Domácí vodárny můžeme rozdělit podle principu na dvě kategorie. První je vodárna s otevřeným vodojemem, která se ale u nás příliš nevyskytuje, jelikož je náročná na postavení i údržbu. Je nutné ji zabezpečit staticky a například i proti zamrznutí v zimních obdobích.
Druhým typem vodárny jsou vodárny s tlakovou nádrží (vodárny Darling). Domácí vodárna s tlakovou nádrží se skládá z čerpadla, které celý systém pohání, dále sací a výtlačné potrubí a ochranné a ovládací zařízení.
Tlaková nádrže u vodárny zajišťuje, že se čerpadlo nemusí tolik namáhat a nesepíná při každém otočení kohoutku.

Úspora financí

Dříve se o podobných strojích moc nemluvilo. Nebyly totiž běžně k dostání.
V dnešní době je tomu ale již jinak a je možné si vybrat z velmi širokého spektra produktů. Díky domácí vodárně můžete minimálně na chatě přestat používat drahou komunální vodu, kterou musíte platit a začít efektivně šetřit. Již není potřeba přemýšlet nad spotřebou vody, když zaléváte svou zahrádku.
Pohon vodárny je zajištěn čerpadlem. Čerpadla nasávávají sacím potrubím vodu ze studně,vrtu, nádrže nebo blízkého vodního toku. Čerpaná voda protéká zařízením až směrem k výtlačnému potrubí, kterým je vytlačována ven a přiváděna na místo určení.

Hlavní výhody domácích vodáren jsou snížení nákladů, dostupnost vody a stálý tlak vody. Nevýhody jsou možnost výpadku elektřiny, nutnost kontroly kvality vody a potřeba údržby.

 

Spolupráce
Chcete se podílet na vývoji webu? Chcete zde uveřejnit svůj článek? Pošlete nám ho.