Kalová čerpadla

Kalová čerpadla jsou určená pro čerpání kapalin s obsahem různých nečistot. Některá kalová čerpadla mají instalován i tzv. vířič, který vodu neustále víří a nedovolí tak vzniku nějakých nečistot bahnem nebo jinými hmotami. Výhodou kalových čerpadel je jejich odolnost, pomocí které mohou být stále ponořené pod hladinou čerpané tekutiny. Čerpadla jsou vhodná i do extrémních podmínek. Hydraulické části čerpadel bývají v různých provedeních podle požadavků na průchodnost znečišťujících částic – od 5 do 70 mm.  Díky konstrukci oběžných kol, je možné s tímto druhem čerpadla čerpat i nečištěné odpadní vody, které obsahují větší částice (vláknité látky, kaly, písek).

Konstrukce

Oběžná kola kalových čerpadel jsou opatřena kanály, které se směrem od vstupu ke vstupu nezužují. Další možností jsou oběžná kola, která nemají krycí disky. Obojí jsou úpravy, které dovolují čerpat kapaliny s obsahem i větších nečistot. Účinnost kalových čerpadel je pak o něco nižší.

Použití kalových čerpadel

Používají se pro čerpání především znečištěné vody ze studní, bazénů, zahradních sudů nebo odčerpávání domácí vody z praček apod.Vhodné jsou též pro odvodňování zatopených prostorů, jako jsou například sklepy. Uvidíte je i u vypouštění rybníků, různých nádrží a bazénů, septiků. Pro čerpání agresivních odpadních kapalin a chemikálií jsou kalová čerpadla v nerezovém provedení.

 


Spolupráce
Chcete se podílet na vývoji webu? Chcete zde uveřejnit svůj článek? Pošlete nám ho.