Expanzomaty

Expanzomaty jsou tlakové nádoby určené pro různé tlaková zařízení, pro požární zařízení a často se vyskytují jako komplety u domácích vodáren nebo v zavlažovacích systémech. Expanzomat najdete i například v otopném systému.

Expanzomaty a jejich funkce

Pokud je na tlakovou nádobu připojené čerpadlo, které je aktivní, tak je dovnitř vaku umístěného v tlakové expanzní nádobě přiváděna čerpaná kapalina a vak se v nádobě rozpíná. Když čerpadlo vypnete, dojde vlivem působení tlaku plynu na vak ke smršťování a voda je vytlačována ven z vaku do vodovodu. Výsledný tlak lze upravovat tlakovým ventilkem.

Objem tlakové nádoby expanzomatu

Než pořídíte tlakovou nádobu, měli byste si rozmyslet na co ji budete používat. Pro standartní rodinný domek, ve kterém žije 3-5 lidí je vhodný zásobník s objemem cca 55-85 litrů. Pokud chcete šetřit čerpadlo, kupte zásobník na větší objem, který nebude muset čerpadlo často dočerpávat.

S současnosti jsou oblíbené expanzomaty s pryžovým vakem, ke pak není problém, při kterém musíme do nádoby přisávat další vzduch.Je zde pouze nutná kontrola plnícího plynu zhruba jednou za půl roku.

Výpočet objemu tlakové nádoby (expanzomatu)

Objem expanzní nádoby je 1,3 násobek ze zvětšení objemu vody v zařízení při oteplení ze sta stupňů na střední návrhovou teplotu vody v soustavě.

Výpočet je pěkný zde.

 

Spolupráce
Chcete se podílet na vývoji webu? Chcete zde uveřejnit svůj článek? Pošlete nám ho.